یک کلام وسلام

داغ ترین و پر بیننده ترین مطالب

یک کلام وسلام

داغ ترین و پر بیننده ترین مطالب

آخرین مطالب
نویسندگان

حذفیات مختارنامه

يكشنبه, ۱۵ بهمن ۱۳۹۱، ۱۱:۱۳ ب.ظ

حذفیات «مختارنامه»

از زبان مهدی فخیم زاده


  پخش غیر رسمی صحنه رویارویی حضرت عباس (ع) با سپاهیان شام و شهادت وی در فضای مجازی بحثهای متفاوتی را برانگیخت که سرانجام با موضع گیری کارگردان این سریال مواجه شد.
 

اما این سوال باقی ماند که چرا این بخش از سریال که تا این اندازه تاثیرگذار و اجازه ساخت هم دریافت کرده بود، نتوانست از سیمای ملی پخش شود. مهدی فخیم زاده کارگردان سریال «ولایت عشق» با هفته نامه «پنجره» گفتگویی را انجام داده و درباره سریال های دینی و مشکلاتی که در ساخت سریال خود و سریال «مختارنامه» وجود داشته سخن گفته است. در ادامه بخش هایی از این گفتگو را از نظر می گذرانید:

• اوایل انقلاب هر گاه بحثی درباره ساخت فیلم یا سریالی درباره مختار می شد، مسئولان وقت ایراد می گرفتند. جالب اینکه کارگردان های بسیاری هم طالب ساخت فیلم یا سریال درباره او بودند.

• کار بر روی کاراکتر مختار از ابتدا با نوعی مشکل تاریخی - مذهبی مواجه بود؛ به این معنا که بسیاری از مراجع معتقد بودند که مختار بی اذن امام سجاد(ع) خروج کرده است و مدرک مشخصی در دست نبود که امام ورود مختار را تایید کرده باشد. بنابراین شبهه وجود داشت که مختار بدون رضایت امام زمان خود خروج کرده باشد و از این منظر ساخت فیلم و سریال درباره او جای بحث داشت.

• در پی تحقیقات بسیار ثابت شد که مختار به اذن امام سجاد(ع) خروج کرده است.

• صحنه مبارزه حضرت عباس (ع) را که هفده دقیقه بود در شاهرود با حضور آقای ضرغامی و چند نفر از نماینده های مجلس دیدم. صحنه بسیار زیبایی بود که حضرت عباس(ع) طبق روایتهای تاریخی بی کم و کاست به میدان می آمد؛ مشک آب را پر می کرد و با دست مشک را می گرفت؛ دست حضرت عباس(ع) را قطع می کنند و او با دست دیگر مشک را می گیرد؛ دست دیگر حضرت قطع می شود و ایشان با دندان مشک را به دهان می گیرند و دست آخر مشک با تیر سوراخ می شود و تیر به سینه حضرت می خورد. واقعا صحنه زیبا و تاثیرگذاری بود؛ همه گریه می کردند.

• یکی از مراجع بر اساس اطلاعاتی که دریافت کرده بود، تشخیص داد که این صحنه دیده نشود و میر باقری هم این صحنه را خدمت ایشان برد.

• میرباقری اگر با چراغ خاموش حرکت می کرد، به راحتی و با خیال آسوده این تصاویر نمایش داده می شد و هیچ اتفاقی هم نمی افتاد. صحنه ای که من دیدم، بسیار تاثیرگذار و خوب گرفته شده و یکی از زیباترین صحنه های «مختارنامه» بود که میرباقری با اعتقاد کامل و از دل و جان ساخته بود، در نهایت هم حیف شد که دیده نشد.

• در زمان ساخت سریال «ولایت عشق» من ماجرایی مشابه میرباقری داشتم اما چراغ خاموش حرکت کردم. تا شب نمایش هیچ کس نمی دانست که قرار است چه چهره ای از امام پخش شود و اتفاقا همان قسمت نخست که سریال روی آنتن رفت، امام (ع) در صحنه ای حضور داشت.

• من اصولا با حضور بخش دولتی در ساخت فیلم و سریال مخالف هستم چون بخش خصوصی باید از جهت مالی آن قدر قدرتمند باشد که از عهده ساخت پروژه هایی از این دست برآید.

• زمانی که سریال «ولایت عشق» روی آنتن رفت، برخی از تهیه کنندگان سوری سراغ من آمدند و خواستند که در رابطه با شخصیتهای تاریخی و مذهبی شان که اتفاقا تفکر ضد شیعی نیز داشتند، فیلم بسازم.

• اگر احساس شود که ساخت فیلم و سریال های تاریخی ایجاد تفرقه می کند و یا شبهه انگیز است و یا ممکن است به اعتقادات جماعتی لطمه بزند، به نظر من ساخت بهتر است که شرط انصاف رعایت گردد و اساسا فیلم و سریال با موضوعات مذهبی ساخته نشود.